Флуоресценция на диамантите

Флуоресценция на диамантите

Какво представлява диамантената флуоресценция?

Диамантената флуоресценция е способността на камъка да излъчва видима светлина и да променя цвета си, когато е подложен на ултравиолетови (UV) лъчи от източници като слънцето и флуоресцентни лампи. След като източникът на UV светлина бъде премахнат, диамантът спира да флуоресцира.
Естествените диаманти проявяват най-силна флуоресценция при дълговълнови UV лъчи, докато синтетичните диаманти показват обратната реакция – проявяват най-силна флуоресценция при къси вълни. Въпреки че естествените диаманти могат да флуоресцират почти във всеки цвят, най-често срещаният цвят е син. В редки случаи те светят жълто, оранжево, зелено, бяло и дори червено.
Струва си да се спомене, че не всички диаманти флуоресцират. Само около една трета от всички диаманти показват известна степен на флуоресценция.
Причината за флуоресценцията на диамантите е скрита в съдържанието на различни химични елементи, като алуминий и азот, които реагират на тъмно в зависимост от тяхната концентрация.

Скала на диамантената флуоресценция

Диамантената флуоресценция е идентифицираща характеристика, която се описва с нейния интензитет. В зависимост от нивото, което диамантът може да свети, Гемологичният институт на Америка (GIA) описва флуоресценцията на диаманта в следната скала:

  • Без – няма флуоресценция, няма ефект върху цвета;
  • Слаба – слаба флуоресценция с незначителен ефект върху цвета;
  • Средна – умерена флуоресценция с малък ефект върху цвета;
  • Силна – силна флуоресценция с усезаем ефект върху цвета;
  • Много силна – много силна флуоресценция с драстичен ефект върху цвета.

Има ли това свойство въздействие върху цвета на диамантите?

Докато флуоресценцията не влияе на цветовата степен на диаманта, силата му може да промени външния вид на цвета на камъка, когато се гледа при определени условия на осветление. В зависимост от диаманта, флуоресценцията може или да подобри цвета на диаманта, или да го направи да изглежда мазен и мъглив.
В някои случаи синята флуоресценция може да маскира и да подобри жълтия оттенък на камъните с по-нисък цвят, особено при диаманти с цвят от I до M. Синята флуоресценция прави бледожълти диаманти да изглеждат по-безцветни при естествена дневна светлина или други видове UV светлина.
Диамантите с по-високи цветови степени (D до H) със синя флуоресценция често се считат за по-малко желани. Някои смятат, че синьото може да причини маслен вид в тези диаманти, ако интензитетът на флуоресценция е много силен.
Когато купувате диаманти, помолете бижутера да покаже камъка и когато е изложен на дневна светлина. Слънчевата светлина съдържа UV лъчи, които ще изведат флуоресцентния цвят на вашия камък.