Кои са четирите „C“ на Диамант?

Кои са четирите „C“ на Диамант?

4-те „C“ на диамант представляват четирите основни компонента на камъка: шлифовка, цвят, чистота и големина  или тегло.

Всеки от 4-те C се оценява за качество по скала. Най-последователните и препоръчителни субекти за сортиране на диаманти са Gemological Institute of America (GIA) и American Gem Society (AGS).

Всъщност всеки от 4-те C на диамант показва качеството на камъка и определя стойността му. Освен това продавачите на диаманти обикновено определят цените си въз основа на доклади за класиране. Ето защо разбирането на основите на тези градации е полезно, за да избегнете изразходването на бюджета си за компонент, който ще остане незабелязан с просто око.

Характеристиките на диамантите, от които се определя и  цената им, са най-популярни като четирите „C“ :

  • "Color" -  цвят на диаманта – това е най-важната и основна характеристика на скъпоценния  камък
  • "Clarity" - чистота – заедно с цвета, това е другата най-важна характеристика. Заедно с цвета, тези  две харатеристики определят най-вече и цената на диаманта.
  • "Carat" - големина  или тегло, измерена в карати: 1 карат = 200 милиграма
  • "Cut" - шлифовка – тя е от особено значение за начина, по който ще изглежда диаманта.

Диамант Шлифовка

Диамантената шлифовка се отнася до прецизността на ъглите, пропорциите и симетрията, които пряко въздействат на блясъка и сцинтилацията.

Според GIA диамантените класове по скалата на Excellent, Very Good, Good, Fair and Poor. Струва си да се спомене, че диамантите с Excellent шлифовка осигуряват максимален блясък.

Шлифовката е най-големият индикатор за красотата на камъка и трябва да бъде приоритет сред 4-те C на диамант. Дори диамантът без включвания или цветни оттенъци ще бъде скучен, ако не бъде шлифован изключително добре. Без прецизност, без блясък.

Диамант Цвят

Когато говорим за диамантен цвят, имаме предвид колко бял или безцветен е камъкът. Според GIA диамантите се степенуват от D до Z, като D е най-безцветен, а Z съдържа кафяв или жълт оттенък, забележим с просто око.

Всяка оценка на буквите попада в ясно определен диапазон от цветен облик:

  • D-E-F – colourless Безцветно. Това са най-чистите  диаманти от цялата скала.
  • G-H-I-J – near-colourless  Почти безцветни. Оцветяването често е  невидимо, освен за тренираните оценители. Много ценни диаманти.
  • K-L-M – faint yellow Бледо оцветени. Оцветяването е  все още трудно видимо с невъоражено око.
  • N-R – very light yellow Много светли. Оцветяването би могло да  се види при по-големите камъни с невъоражено око.
  • S-Z – light yellow Светли. Оцветяването може да бъде  видяно в много размери камъни. Отчетливо жълт или кафяв диамант.

Ценообразуването на диамантите значително се отразява от тези градации, макар че най-критичният аспект с цвета е да се определи колко безцветен изглежда в обстановката. При оценяването на цвета на диаманта е важно условия  камъкът да не е обкован в бижутерско изделие, тъй като някои обкови могат да  придадат отенъци на камъка, особено тези от жълто злато. Ето защо като обща препоръка, докато купувате диамант, потърсете съдействието на експерт, за да сте сигурни.

Диамант Чистота

Степента на яснота на диаманта показва колко чист е диамантът от всякакъв вид включвания или дефекти. Според GIA яснотата на диаманта се оценява по следната скала:

  • FL – Flawless (Изцяло перфектни) Никакви вътрешни или външни  несъвършенства.
  • IF – Internally Flawless Изцяло безупречни: без  никакви вътрешни несъвършенства.
  • VVS1, VVS2 – Very Very Slightly Included (Изключително редки включения) Много трудно видими несъвършенства под 10х увеличение.  Диамант с отлично качество.
  • VS1, VS2 – Very Slightly Included (Много  слаби включения) Несъвършенствата обикновено не се виждат с невъоражено око.
  • SI1, SI2, SI3 – Slightly Included (Слаби  включения) несъвършенствата  са видими след 10x увеличение и биха могли да бъдат видими с невъоражено око. Стойностен диамант.
  • I1, I2, I3 – Included (Има включения) Тези диаманти ще имат  незначително включения, които могат да бъдат видими с невъоражено око.

"Включенията" или иначе  казано дефектите и недостатъците включват:

  • Кристали – минерални отлагания, останали вътре в  диаманта;
  • Облаци – малки петънца или замъглени области,  които дават неясен вид на камъка.
  • Пера – малки пукнатини във формата на птиче перо.

Дефектите и включванията са несъвършенства, които най-вероятно ще попречат на светлината, която преминава през диаманта. В зависимост от размера, местоположението и тъмнината им, блясъкът на камъка ще бъде притъпен и няма да е толкова блестящ. Ето защо е изключително важно камъкът да е чист за очите.

Диамант Карат

Каратът (Ct) не е колко голям е камъкът. Отнася се за теглото на диаманта. 1 карат (Ct) се равнява на 0,2 грама. Изключително важно е да се разбере, че в зависимост от кройката и формата 2 диаманта с еднакво тегло на карата могат да бъдат доста различни по размер.

Докато мислите за голямо каратно тегло, важно е да разберете какво цените повече: размера или блясъка, които ще засенчат всеки по-голям камък. Нашата препоръка е да бъдете отворени за намаляване на теглото от карата, за да сте сигурни, че ще закупите брилянтен и блестящ диамант.