Перлени свойства и характеристики

Перлите са органичен скъпоценен камък, образуван в меките тъкани на черупкови мекотели като миди и стриди. Името перла идва от латинското „perna“, което означава крак. Перлите са рожден камък за месец юни, заедно с Лунен камък и Александрит. Те са символ на чистота, невинност и вяра. Считани за идеален подарък, перлените бижута са винаги модерни. Цветовата палитра на този красив скъпоценен камък се простира на много различни нюанси.

Произход и формиране
Естествени перли са ценени от древността.
Използвани като бижута и аксесоари в продължение на хиляди години, като най-старата записана справка е 7500-годишна "Ум Ал Куейн" Перла, открита в гроб в Обединените арабски емирства.
Първоначално се натрупват концентрични слоеве около микроскопичен дразнител и образуват седеф, който от своя страна се състои от калциев карбонат (арагонит) и конхиолин, който е сложен протеин, образуващ мекотелни черупки. Преди да бъдат култивирани от човека, те са били събрани от Персийския залив, Шри Ланка и сладководни източници в Европа и Китай. В последстие в Южна Америка са открити перли.
Естествените бисери били почти изчерпани в началото на 20-ти век, след това хората се събират начини за култивиране на перли, първоначално в Китай и Япония, след това в целия свят. Естествените скъпоценни камъни, наречени още диви перли са много редки, скъпи и обикновени малки. В нашите дни естествени морски перли могат да се открият в Япония, Централна и Южна Америка, Австралия, Персийския залив, Мадагаскар, Мианмар (Бирма) и Филипините.

Обеци с перли и диаманти от Бутикова Бижутерия "BRUTAL"

Фактори определящи качеството на перлите
Перлите са уникални скъпоценни камъни. Може да се вземат изтръгнати от черупката напълно оформени, без да е необходимо да се шлифоват или полират. Има още такива качествени фактори като качество на седеф, блясък, качество на повърхността, цвят и размер, които определят общата стойност на конкретните скъпоценни камъни.

Качество на седеф

Дебелината на седефената обвивка определя красотата и издръжливостта на скъпоценния камък. Ако ядрото на перлата се вижда, можете да предположите, че седефената обвивка е тънка. Перла без дебел, добре нанесен седеф няма да изглежда толкова привлекателна и ще бъде по-крехка.

Перлен Блясък
Най-важният фактор за стойността на перлите е блясъкът. Възпроизвежда се чрез проникване на светлина в перлата и отразяване през слоевете от седеф. Блясъкът придава на перлата уникалната си красота. Колкото е по-ярък блясъкът, толкова по-ценна е перлата. Качеството на блясъка зависи от това колко равномерни и гладки са слоевете на седеф и се оценява по следната скала:
Excellent - отблясъците изглеждат ярки и остри;
Very Good - отблясъците изглеждат ярки и почти остри;
Good - отблясъците са ярки, но не са остри и са леко замъглени около краищата;
Fair - отблясъците със слаби и размити;

Скала на перления блясък

Перлен Цвят
Предлагат се в различни цветове, като бяло, кремаво, сребристо, сиво, синьо, жълто, шампанско, маслинено, розово, златно, зелено, виолетово, бронзово и черно.
Стойността на различните видове перли се определя от търсенето и предлагането. Колкото по-наситен е перлеят цвят, толкова по-добре. Например, белите перли от Южно море с розов оттенък с по-редки от перлите със сребърен оттенък, което означава, че с по-скъпи.

Качество на повърхността
Качеството на повърхността  е характеристика, която измерва колко чиста и гладка е. Подобно на други цветни скъпоценни камъни, перлите рядко постигат съвършенство. Видът на повърхностните несъвършенства определя колко забележими са дефектите и дали влияят върху трайността на перлата. Например, ожулванията с драскотини или надрасквания, които засягат блясъка или цвета на камък.

Големина на перлите
Други Фактори, по-големите бисери са по-редки и съответно по-ценни. Например, култивираните могат да варират от 1,00 mm до 21,0 mm. Цената на перлите се увеличава с увеличаване на всеки милиметър. Това е така, тъй като по-големите перли се образуват и обработват много по-трудно.

Дамски обеци, инкрустирани с перли и брилянти от Бутикова Бижутерия "Butal"

Грижа за вашите перлени бижута
Перлите са относително мек скъпоценен камък, 2,5 до 4,5  скала на твърдост, което означава, че изискват специално третиране. Могат да бъдат лесно повредени от случайни удари, сурови химикали и дори от вашият парфюм.
Препоръчваме Ви да забърсвате с чиста и мека кърпа своите перлени бижута след всяко носене. Това ще позволи предотвратяване натрупването на масла и замърсявания.
За да почистите перлите си у дома, използвайте дестилирана вода. Чешмяната вода често съдържа хлор, който може да повреди перлите ви.  
Не използвай четки или ултразвукови вани.
Дръжте ги отделно от останалите по-твърди скъпоценни камъни, за да ги предпазите от надраскване. Перлите трябва да се съхраняват в пространството с добра циркулация на въздуха. Извадете ги и ги носете редовно, тъй като складирането им в кутии може да ги дехидратира и по този начин да изглеждат матирани.