Гранат- скъпоценен камък за родените през месец Януари

Гранат- скъпоценен камък за родените през месец Януари

Родените през януари имат късмета да имат красивия и разнообразен гранат за рожден камък. Гранатите обикновено са червени, но също така се предлагат в изключителна гама от красиви цветове, включително оранжево, жълто, лилаво и ярко зелено. Има дори гранати, които променят цвета си от синьо в лилаво при различно осветление. Някои вярват, че истинската стойност на рождения камък с гранат е неговата сила да донесе на носителя добро здраве, богатство и щастие.

Висящи дамски обеци с Гранат и Топаз

Произход на скъпоценният камък Гранат

Името „гранат“ произлиза от средновековното латинско "granatus" , което означава „нар“, по отношение на сходството на червения цвят. Гранатите са били използвани още от бронзовата епоха  3800 години преди новата ера, като скъпоценни камъни и абразиви. Открити са нагодки в древен Египет от колиета, обсипани с червени гранати. Пръстените с печати в древен Рим са включвали дълбоки гранати, които са били използвани за щамповане на восъка, който осигурява важни документи. Аристотократите и духовниците от Средновековието са били привърженици на червените гранати.

Видове Гранат

Има много разновидности на гранат, но не всички се използват за производство на бижута. Гранатите с качество на скъпоценни камъни са разделени на шест основни типа:

  • алмандин – най-разпространеният вид гранат, който обикновено е тъмночервен до червеникаво-кафяв;
  • пироп – най-известният сорт, който се предлага в наситено червен цвят и може да съперничи на рубините ;
  • спесартин – в най-добрия си вид този вид гранат има ярко оранжев цвят и уникален блясък, които го правят много търсен скъпоценен камък;
  • grossular – в най-чистата си форма този вид е безцветен; примесите обаче могат да го превърнат в много красиви цветове и нюанси, включително редкия и много ценен зелен Цаворит;
  • andradite – най-блестящият сорт, който се предлага в много цветове, обикновено в зелено и черно. Терминът андрадит обаче не се използва често за описание на скъпоценни камъни. Този тип обикновено се разделя на други групи, включително високо ценени демантоидни гранати.
  • уваровит – уникален вид гранат, който се появява само в зелен цвят, обикновено в малки кристали.
Дамски пръстен с централен Гранат и странични брилянти

Гранатови цветове

В зависимост от комбинацията от минерални примеси, гранатите получават уникални цветове и нюанси. Например, сместа от желязо и хром произвежда лилав гранат.

Червените и кафявите гранати са оцветени от наличието на желязо по време на процеса на тяхното образуване. Оранжевите и розовите гранати получават цвета си от манган, жълтите от калций, а зелените от алуминий, хром или ванадий.

Както в случая с всички скъпоценни камъни, редките цветни гранати са най-скъпи. Някои от най-редките цветни гранати са наситеният оранжево-червен спесартин, известен още като мандаринов гранат, и триото наситени зелени - цаворит, демантоид и уваровит. Въпреки това, най-високо ценения вид е гранатът с промяна на цвета от Мадагаскар и Танзания, който изглежда син на дневна светлина и червен или лилав при изкуствена светлина. Естествено светло-сини гранати не съществуват.

Обеци с розово-виолетов гранат
Дамско колие, изработено от 14К бяло злато с инкрустирани червени гранати и диаманти

Добив и образуване

Гранатните камъни се образуват, когато седиментна скала, богата на алуминий, бъде подложена на топлина и интензивен натиск. Това често се случва във вулканична среда и придава на камъка неговия уникален цвят.
Начинът, по който се оформят, също допринася за тяхната издръжливост, което е част от това, което ги прави толкова отличен избор за бижута. Те не са склонни да се нараняват лесно и техните ярки цветове ги карат да се открояват.
Ползите от гранатовите камъни и тяхната красота ги правят отличен избор за всеки, който обича малко огън или нюх в живота си.

Гранати с качество на скъпоценни камъни не се добиват толкова лесно. Различни видове се срещат на разнообразни места по света - Русия, Намибия, Кения, Мадагаскар, Танзания и Шри Ланка. Въпреки това, но най-значимите източници са САЩ, Австралия, Индия и Китай.

Обеци с англисйко закопчаване, инкрустирани с овални гранати и странични брилянтни диаманти
Забележителен пръстен, инкрустирани с овален гранат и странични брилянтни диаманти

Грижа за бижутата с Гранат

Различните видове гранат варират между 6,5 и 7,5 по скалата на  Моос за твърдост . Това означава, че този рожден камък е по-податлив на удрасквания в сравнение с рубините, сапфирите и диамантите. Препоръчваме Ви да съхранявате бижутата си с Гранат отделно от горепосочените скъпоценни камъни, за да ги запазите все така блестящи.
Ултразвуковите вани са безопасни за нетретирани гранати.
За да почистите гранати у дома, използвайте течен сапун  и топла вода. Разбъркайте заедно водата и сапуна за съдове с лъжица. Внимателно поставете вашите скъпоценни камъни в течността, която сте приготвили, и ги накиснете за около 20 – 30 минути. След накисването използвайте мека четка за зъби, за да отстраните мръсотията. След това изплакнете вашето бижу с чиста вода и го подсушете с мека кърпа без власинки.

Медальон с овален гранат и 3 броя брилянти диаманти
Дамски комплект с Гранат

Разгледайте огромното разнообразие от ръчно изработени бижута с Гранат в Бутикова Бижутерия "Brutal''.
Очакваме Ви в нашите търговски обекти:
`Град Пловдив, площад Сливница (срещу централния вход на Новотел Пловдив)
`Град Пловдив, ул. Константин Иречк 11&13


www.brutal.diamonds